sobota, 16 lutego 2013

Udział pracownika w imprezie integracyjnej

Do przychodu ze stosunku pracy przynależy nie tylko wartość otrzymanego wynagrodzenia. Zgodnie z art. 12 ust.1 ustawy o PIT za przychody uważa się w szczególności:
- wynagrodzenie zasadnicze
- wynagrodzenie za godziny nadliczbowe
- dodatki, nagrody oraz inne kwoty, nawet jeśli ich wartość nie została z góry ustalona
- świadczenia pieniężne ponoszone przez pracownika
- wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Tak więc, zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami, za przychód pracownika uważa się również wartość różnego rodzaju spotkań pracowniczych, wyjazdów integracyjnych, spotkań świątecznych w których pracownik brał udział. Kwestia ta niezmiennie budzi kontrowersje. Wśród pracodawców i pracowników, czy takie rozumowanie przepisów ustawy jest w gestii urzędników zasadne. Wśród organów podatkowych również nie ukształtowała się jednolita linia orzecznictwa, o czym świadczą wydane interpretacje podatkowe - skrajnie różne.   

Ustawa o PIT wskazuje, że możliwe jest przypisanie konkretnemu pracownikowi wartości otrzymanych nieodpłatnie świadczeń pod warunkiem, że do procedury obliczania ich wartości posłużą metody bezpośrednio wskazane w ustawie. Co do przychodów z tytułu wynagrodzenia za przepracowany czas pracy, stanowią one przychód pracownika jeśli zostały postawione do dyspozycji pracownika. Co do pozostałych elementów wynagrodzenia - mogą być uznane za przychód jedynie po otrzymaniu tych świadczeń przez podatnika.

Przytoczonej wprost z ustawy definicji przeczą interpretacje wydawane przez Ministra Finansów w tej sprawie. Zdaniem Ministra Finansów, przychód powstaje w każdym przypadku, w którym mamy do czynienia z uzyskaniem przez pracownika realnych korzyści, za które uważa się chociażby MOŻLIWOŚĆ skonsumowania posiłków, obejrzenia przedstawienia, wzięcia udziału w dodatkowych atrakcjach. Nie ma znaczenia sytuacja, czy dany pracownik rzeczywiści skorzystał z tego typu atrakcji. Jeśli więc taka szczegółowa kalkulacja kosztu na danego pracownika nie jest możliwa, Minister Finansów zaleca ryczałtowe skalkulowanie wartości otrzymanych nieodpłatnie świadczeń. Tak więc całość poniesionych przez pracodawcę kosztów dzieli się przez liczbę uczestników i w ten sposób powstaje przychód w jednakowej wysokości dla każdego z pracowników.  Zdaniem wielu organów podatkowych, trudności w oszacowaniu wartości tego świadczenia nie mogą wpłynąć na brak ich dokonania.  Tak więc stanowisko organów jest następujące: konieczne jest wykazanie po stronie pracownika przychodu jaki osiągnął z tytułu udziału w imprezie firmowej, nawet jeśli nie jest możliwe bezpośrednie oszacowanie w jakiej wysokości ten przychód został osiągnięty przez konkretną osobę, następnie doliczenie omawianej kwoty do wynagrodzenia otrzymanego w konkretnym miesiącu i obliczenie od łącznej wartości podatku, pobranie go i odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy. 

Zdarzają się również takie linie orzecznictwa organów, które nie podzielają opinii iż sama możliwość skorzystania z oferty imprezy integracyjnej  jest równoznaczna z dokonaniem na niej konsumpcji. W takich interpretacjach przeważa pogląd, że jeśli nie można wskazać w jakim rozmiarze poszczególni uczestnicy imprezy z zakupionych usług i towarów korzystali, tym samym brak jest ustaleń, czy dana osoba (pracownik) z tego świadczenia skorzystała i w jakim zakresie. W przypadku świadczeń nieodpłatnych opodatkowaniu może podlegać tylko przychód rzeczywiście otrzymany, a nie możliwy do otrzymania. Ponadto, gdy spotkania mają charakter otwarty ( każdy może w nich wziąć udział, nie tylko pracownicy), to nie jest możliwe ustalenie przychodu poszczególnym pracownikom. Nie można ustalać przychodu w drodze arytmetycznego działania, ponadto stanowisko organów wskazuje, że otrzymanie nieodpłatnego świadczenia musi dotyczyć konkretnego pracownika, gdyż podatnikiem PIT jest osoba fizyczna, a nie grupa osób. W praktyce zatem, uczestnictwo w takiej imprezie nie powoduje powstania po stronie pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz