środa, 12 grudnia 2012

Zasiłek chorobowy przy zwolnieniu lekarskim spoza państw UE

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pracownik przebywający na terenie Państw nie należących do Unii Europejskie miał prawo do uzyskania wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego w przypadku, gdy stanie się niezdolny do pracy. Tym bardziej prawo takie przysługuje osobom, które stały się niezdolne do pracy na terenie któregoś z Państw Unii Europejskiej. Dla uznania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych prawidłowości wystawionego przez lekarza z zagranicy zwolnienia lekarskiego konieczne jest spełnienie dwóch przesłanek. 

Pierwszą z nich jest ujęcie w dokumencie zwolnienia lekarskiego kilku pozycji tj: 
a) nazwy zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza
b) daty wystawienia 
c) podpisu wystawiającego 
d) początkowej i końcowej daty niezdolności do pracy 

Drugim warunkiem jest dołączenie do dokumentacji tłumaczenia dokumentu na język polski sporządzonego przez podmiot do tego uprawniony np. tłumacza przysięgłego. Ten warunek dotyczy zwolnień lekarskich wystawionych poza terenem UE, w przypadku gdy pracownik zachorował na terenie Unii wystarczy do dokumentacji dołączyć tłumaczenie sporządzone przez osobę, która zna dany język. Może być to pracownik.  

Należy pamiętać, że konieczne jest dostarczenie zwolnienia lekarskiego wraz z tłumaczeniem dokumentu w ciągu 7 dni od zachorowania. W przypadku, gdy pracownik wykorzystał roczny wymiar urlopu chorobowego i za czas choroby otrzyma zasiłek, za każdy dzień zwłoki w dostarczeniu zwolnienia pracownikowi zostanie obniżona dzienna stawka zasiłku chorobowego od 8. dnia niezdolności do pracy. Zasada ta jest stosowana tylko do zasiłku chorobowego. Jeśli pracownik nie wykorzystał rocznego wymiaru urlopu chorobowego, to nawet jeśli nie dostarczy w terminie zwolnienia lekarskiego, pracodawca nie ma podstaw do obniżenia wynagrodzenia chorobowego. 

Oczywistą sprawą jest również, że gdyby pracownik zachorował podczas urlopu wypoczynkowego, to z chwilą wystawienia dokumentu ZUS ZLA (lub innego zagranicznego odpowiednika) jego urlop ulega przerwaniu, a niewykorzystaną część urlopu udziela się pracownikowi w terminie późniejszym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz