wtorek, 18 grudnia 2012

Ewidencja operacji związanych z wypłatą umowy zlecenia

Umowa zlecenie jest umową, której przedmiotem jest wykonanie określonej czynności odpłatnie lub nieodpłatnie. Jeśli z treści umowy nie wynika inaczej, to uregulowanie należności powinno nastąpić dopiero po wykonaniu przedmiotu umowy. Podstawą do zaksięgowania w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa stanowi umowa wraz z wystawionym do niej rachunkiem. Istnieją dwie możliwości co do momentu zaksięgowania umowy w księgach rachunkowych. Umowa może zostać zaksięgowana albo w miesiącu którego ona dotyczy, albo dopiero w miesiącu, w którym należność wobec zleceniobiorcy zostanie uregulowana.

Co do zasady, ewidencja zdarzeń z tytułu umowy zlecenia najczęściej będzie dekretowana na koncie "Wynagrodzenia" (układ rodzajowy) lub na podobnym koncie przynależącym do układu funkcjonalnego. Wszelkie składki ubezpieczonego są rejestrowane na koncie "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia"
Są jednak sytuacje, gdy kwota netto wynikająca z umowy zlecenia nie będzie ewidencjonowana na koncie kosztów. W przypadku, gdy zawarliśmy umowę zlecenie w celu ulepszenia środka trwałego, kwota netto zostanie zaksięgowana na koncie "Środki trwałe w budowie". Również, gdy umowa zlecenia dotyczy na przykład usuwania zniszczeń po huraganie - wartość umowy zostanie zadekretowana na koncie "Straty nadzwyczajne".

Poniżej zaprezentowano przykładowe operacje dotyczące realizacji zawartej umowy zlecenia. 

1 - Lista płac dotycząca umowy zlecenia 
a) wynagrodzenie brutto z tytułu umowy zlecenia - 2 000.00 zł
b) składki społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe) - 274.20 zł
c) składka na ubezpieczenie zdrowotne - 155.32 zł
d) podatek do Urzędu Skarbowego - 115.00 zł
2 - Wypłata wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia - 1455.48 zł
3 - Zapłata zobowiązań wobec ZUS i US 


 














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz