poniedziałek, 10 grudnia 2012

Ewidencja kaucji z tytułu najmu


Termin kaucja nie został zdefiniowany w przepisach podatkowych. Definicja słownikowa kaucji wskazuje, że jest nią suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania. Może zostac zaliczona na poczet zobowiązania, zwrócona po upływie okresu wynajmu lub stanowić odszkodowanie w razie nie wywiązania się z zapisów umowy. 


Pod względem podatku dochodowego, pobranie kaucji przez wynajmującego najczęściej jest podatkowo neutralne. Dzieje się tak w przypadku pobrania kaucji w momencie wynajmu oraz zwrotu tej kaucji po upływie okresu umowy. W tym przypadku kaucja traktowana jest jako zobowiązanie wobec najemcy. Jednak w przypadku, gdy kaucja zostanie zaliczona na poczet płatności za najem lub jako rekompensatę za zniszczenia w lokalu - kaucja dla wynajmującego stanie się przychodem podatkowym. Dla najemcy natomiast będzie kosztem uzyskania przychodu tylko wtedy, gdy wykorzystanie tej kaucji nie było konsekwencją niedbalstwa lub innych nieracjonalnych działań najemcy. 

W świetle podatku VAT, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, kaucja nie wpływa na powstanie zobowiązania z tego tytułu. Nawet potraktowanie kaucji jako odszkodowanie nie stanowi podstawy do naliczenia podatku VAT z tego tytułu. 

Ewidencja księgowa  

Przypadek I: Zwrot kaucji po zakończeniu okresu wynajmu (ewidencja w księgach najemcy)


Przypadek II : Ewidencja kaucji u wynajmującego wraz z jej zakwalifikowaniem jako odszkodowanie 



 Przypadek III: Rozliczenie kaucji na poczet czynszu w księgach najemcy 

 Przypadek IV:  Rozliczenie kaucji na poczet czynszu w księgach wynajmującego 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz