poniedziałek, 8 października 2012

Atrakcyjność spółki komandytowej

Ten rodzaj spółki jest formą dość specyficzną, pozwalająca na udział w przedsiębiorstwie wielu podmiotom o odmiennych formach prawnych. W spółce tej do czynienia mamy z komplementariuszem i komandytariuszem. Komplementariusz odpowiada bez ograniczenia za powstałe w spółce zobowiązania, natomiast komandytariusz ponosi odpowiedzialność ograniczoną do sumy komandytowej. Sama spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, dlatego też opodatkowaniu podlega nie spółka, ale każdy ze wspólników z osobna. Jeśli więc spółkę komandytową tworzy kilka osób fizycznych, dochód spółki ulega podziałowi stosownie do posiadanych udziałów i następnie opodatkowany w formie podatku dochodowego od osób fizycznych przez każdego ze wspólników. Jeśli w skład spółki komandytowej wchodzi np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - dochód wypracowany jest opodatkowany w takiej formie, w jakiej odbywa się to w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Przyjmując więc, że spółka komandytowa została utworzona przez osobę fizyczną z udziałem w spółce wynoszącym 40% oraz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem równym 60%, oraz że zysk wypracowany przez spółkę komandytową w danym okresie wyniósł 100 000 złotych, to podstawa opodatkowania dla osoby fizycznej będzie wynosic 40 000 złotych , natomiast dla osoby prawnej 60 000 złotych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością objęta będzie metodą linową opodatkowania, natomiast osoba fizyczna w tej kwestii najprawdopodobniej będzie opodatkowana w takiej formie, w jakiej opodatkowuje pozostałe swoje dochody.

Zaletą spółki komandytowej jest brak podwójnego opodatkowania dochodu, tak jak ma to miejsce w spółce kapitałowej. Przede wszystkim odbywa się to z korzyścią dla osób fizycznych będących wspólnikami.Wspólnik spółki komandytowej rozlicza podatek dochodowy jeden raz: od dochodu przypisanego mu w stosunku do jego udziału w zysku spółki komandytowej.

Kolejną zaletą tworzenia spółki komandytowej, chyba będąca najczęstszym powodem zakładania tego typu spółek jest możliwość ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania komplementariusza i komandytariusza. W przypadku gdy komplementariuszem zostaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, to majątek tej spółki jest relatywnie maksymalną wysokością odpowiedzialności za zobowiązania. Komandytariuszem bez przeszkód może zostać osoba fizyczna, której zobowiązanie jest ograniczone do wysokości sumy komandytowej. Co ciekawe, spółka z ograniczona odpowiedzialnością może być utworzona przez tą samą osobę fizyczną, która jest komandytariuszem. W ten sposób następuje zabezpieczenie majątku prywatnego przez ewentualnymi zobowiązaniami spółki.  Przyjęcie takiej formy działalności sprawia, że połączona zostaje zaleta braku odpowiedzialności wspólnika za zobowiązania spółki kapitałowej z zaletą spółki osobowej, jaką jest spółka komandytowa. 

W przypadku konieczności wniesienia do spółki aportu, w przypadku gdy odbiorcą wkładu pieniężnego jest spółka kapitałowa - w momencie wniesienia wkładu w spółce należy rozpoznać przychód podatkowy. Kwestia  ta nie ma zastosowania odnośnie spółek osobowych, a więc również komandytowych, gdyż w momencie wniesienia aportu nie ma konieczności rozpoznanie na dany dzień przychodu w spółce. 

Te kilka kwestii sprawia, że utworzenie spółki komandytowej może dać w przyszłości znaczne korzyści w formie optymalizacji podatkowej. Przede wszystkim istnieje możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania dywidendy, jak ma to miejsce w spółce kapitałowej. Mimo, że spółka komandytowa jako możliwa forma prowadzenia działalności istnieje już od dawna, to dopiero w ostatnich latach zauważalny jest wyraźny wzrost zainteresowania ich tworzeniem. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy w sposób bezkrytyczny porównywać ze sobą spółki komandytowej i chociażby cywilnej. Spółka komandytowa wymaga prowadzenia pełnej księgowości, natomiast sama struktura jej działania i szczegółowa forma opodatkowywania dochodów nie jest już taka prosta. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz