sobota, 15 września 2012

Leasing operacyjny czy finansowy

Finansowanie za pomocą leasingu jest jednym z popularniejszych źródeł pozyskiwania kapitału dla swojego przedsiębiorstwa. Przepisy wyróżniają dwie jego formy, natomiast ze względu na znaczne między nimi różnice należałoby poświęcic im chwilę uwagi. 
Leasing operacyjny to taka forma leasingu, w której dany przedmiot nadal należy do majątku firmy leasingowej. Przedsiębiorstwo staje się jego właścicielem dopiero po upływie okresu trwania leasingu, w momencie zapłaty określonej w umowie kwoty wykupu przedmiotu. Tak więc przedsiębiorstwo zawierając taką formę leasingu nie dokonuje jego amortyzacji. Co miesiąc dostaje faktury VAT, z których całość kwoty netto jest dla przedsiębiorstwa kosztem uzyskania przychodu. Również opłata wstępna stanowi koszt. Co do sposobu odliczenia VAT z faktury, jeśli nabywamy samochód osobowy, należy pamiętać że nie powinniśmy odliczyć więcej niż 60% VAT z każdej faktury oraz nie więcej niż 6000 złotych łącznie. Po przekroczeniu tego progu, kosztem dla przedsiębiorstwa jest faktura w wysokości brutto. Czas leasingu środka wynosi maksymalnie 60 miesięcy, natomiast nie może byc krótszy niż 40% czasu amortyzacji danego środka. Jeśli więc zawieramy umowę leasingu operacyjnego jakiegoś urządzenia, które według klasyfikacji KŚT objęte jest amortyzacją roczną 20% tzn. zamortyzuje się po 5-ciu latach, to firma udostępni nam leasingu na okres minimalny 2 lat (40%x5lat) a maksymalnie 5 lat. 
Leasing finansowy z kolei pozwala na dokonanie odpisów amortyzacyjnych przez nabywającego daną rzecz. Dodatkowo, otrzymuje on informację ( najczęściej z góry ustalony harmonogram spłaty) o odsetkach z tytuły zawartej umowy i systematycznie co miesiąc oprócz amortyzacji, w kosztach ujmuje również dane odsetki. Podatek VAT, ze względu na fakt, że podczas trwania umowy nie otrzymujemy faktur, jest płatny w momencie podpisania umowy w całkowitej wysokości. Jest to dość sporym obciążeniem już na samym początku. Od razy również możemy odliczyć kwotę 6 000 złotych z tytułu VAT, jeśli nabywamy samochód osobowy. Czas trwania tego leasingu to minimum 12 miesięcy a maksimum 60 miesięcy. 
Podstawową różnicą między dwoma rodzajami leasingu jest fakt dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo chce rozłożyć koszt leasingu na jak najdłuższy czas, należałoby wybrać drugi wariant. Leasing finansowy pozwala na ponoszenie kosztów zgodnie z okresem amortyzacji. Gdyby przedmiot powinien być amortyzowany stawką 10%, to nasz koszt zakupu rozłożony byłby na 10 lat. W odwrotnym wariancie, gdy przedsiębiorstwu zależy na jak najwyższych kosztach w celu obniżenia podstawy podatku dochodowego, warto zastanowić się nad leasingiem operacyjnym. Pozwala on na ponoszenie kosztów na zakup środka trwałego na postawie długości umowy, a nie konieczności jego amortyzowania. Czasem zdarza się, że okres leasingu operacyjnego jest krótszy niż okres amortyzacji danego przedmiotu, tym samym raty są krótsze i w większej wysokości. Leasing finansowy ma jeszcze inną korzyść. Firmy nowo powstające lub tzw. mali podatnicy mogą dokonać w jego ramach jednorazowej amortyzacji, gdy przedmiotem leasingu jest auto ciężarowe. Z danych rynkowych wynika, że leasing operacyjny zdecydowanie wygrywa z finansowym - szacuje się, że z takiej formy finansowania korzysta około 80 proc. przedsiębiorców.

1 komentarz:

  1. rаczeϳ wybitny

    Look at my wеb page: tаni leаsing
    ()

    OdpowiedzUsuń