czwartek, 20 września 2012

Dokonanie kompensaty zobowiązania podatkowego

Kompensata to według słownikowej definicji wyrównanie wzajemnych roszczeń. W rachunkowości jest to sposób zniesienia wzajemnych rozrachunków pomiędzy podmiotami. Dokonanie tej operacji w księgach rachunkowych tak naprawdę wpływa neutralnie na sytuację spółki, gdyż nie tylko prowadzi do zmniejszenia zobowiązania ale też należności. Jednak poprawia obraz jednostki w oczach odbiorcy sprawozdania, jako obarczonej mniejszym zadłużeniem - korzystne jest dokonanie takiej operacji, gdyż ukazuje brak problemów przedsiębiorstwa do regulowania zobowiązań.

Kompensaty można dokonać nie tylko w zakresie wzajemnych zobowiązań między przedsiębiorcami. Kompensata może zostać dokonana również z jednostką samorządu terytorialnego - np. z samorządem gminnym lub innymi w zakresie zobowiązań podatkowych. Jeśli więc przedsiębiorca jest zobowiązanym do zapłaty podatku na rzecz jednostki samorządu terytorialnego np. podatku od nieruchomości, podatku od środków transportu, podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku leśnego, rolnego, z tytułu zobowiązań w zakresie karty podatkowej - może zwrócić się do właściwego organu terytorialnego z pismem o dokonanie kompensaty ( na tzw. wniosek), kompensata może być inicjatywą również jednostki samorządu terytorialnego - na taką decyzję przysługuje nam odwołanie. Kompensata jest prawomocna, gdy obie strony wyrażą na nią zgodę. Znacznie częstszą sytuacją jest kompensata dokonana z inicjatywy jednostki samorządowej. Taki podmiot działa na podstawie wielu wytycznych np. ustawy o zamówieniach publicznych oraz zobowiązany jest do stosowania dyscypliny finansów publicznych - zatem nie zapłacenie przez gminę zobowiązania z tytułu wykonanej na jej rzecz usługi stanowi dla niej spore obciążenie i grozi sankcjami. W interesie więc np. gminy jest kompensacja wzajemnych zobowiązań, zwłaszcza dla tych podatków które są płacone przez podatników do 20. dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni, a usługa wykonana na rzecz gminy jest konieczna do uregulowania wcześniej. Kompensata może zostać dokonana również w zakresie dochodów budżetu państwa (CIT,PIT,VAT) - jednak jest to już sytuacja znacznie rzadsza. Niemniej jednak jest taka możliwość.

Dokonanie kompensaty musi dotyczyć wierzytelności bezspornych. Jeśli termin zobowiązania podatkowego minął, kompensata może być wskazana również na pokrycie zaległości wraz z odsetkami za zwłokę. Przedsiębiorca ma możliwość także złożenia wniosku o zaliczenie wierzytelności na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz