środa, 7 listopada 2012

Likwidacja majątku firmowego

Przedsiębiorca do wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej nabywa różnego rodzaju środki trwałe czy wyposażenie. Tego rodzaju zakupy wymagają szczególnego ujęcia, zarówno księgowego jak i podatkowego. Należy przede wszystkim mieć na uwadze konieczność dokonywania amortyzacji od środków, których wartość przekracza kwotę 3 500,00 złotych lub których okres użytkowania przekroczy rok. Wystarczy więc, że zakupiony środek trwały za kwotę 2 000,00 złotych będzie wykorzystywany w firmie przez ponad rok, aby zaistniała konieczność jego amortyzacji. Jednak zdarza się również, że wspomniane aktywa stracą całkowicie na wartości na wskutek zniszczenia, zostaną sprzedane lub przekazane do majątku prywatnego właściciela. O czym należy pamiętać w takim wypadku, oraz co z amortyzacją, która czasem nie została w całości wykorzystana ?

W każdym przypadku, powód likwidacji powinien zostać udokumentowany za pomocą protokołu likwidacji. Dokument ten powinien zawierać:
  •  datę likwidacji,
  •  przyczynę likwidacji,
  • określenie składnika majątku, którego dotyczy likwidacja,
  • podpis osoby sporządzającej protokół
Przekazanie majątku na potrzeby prywatne

Zarówno wyposażenia jak i środek trwały może zostać przekazany na potrzeby prywatne właściciela, tym samym wyksięgowany z ewidencji majątkowej przedsiębiorstwa. Operacja przekazania majątku na potrzeby prywatne nie jest opodatkowania podatkiem dochodowym, jednak z zastrzeżeniem, że nabyty dla celów prywatnych składnik majątkowy nie zostanie zbyty ciągu 6 lat liczonych od końca miesiąca w którym to nastąpiło.  Co z podatkiem VAT? Jeśli przedsiębiorcy w momencie zakupu przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, w momencie przekazania konieczne jest doliczenie do wartości również VAT i zapłacenie jego wartości do Urzędu Skarbowego.Zdarza się czasem, że przekazywany na własne potrzeby składnik nie uległ całkowitej amortyzacji. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują , że niezamortyzowana wartość środka trwałego jest kosztem uzyskania przychodu w  przypadkach sprzedaży środka trwałego oraz jego likwidacji. Tak więc nie ma możliwości, aby przedsiębiorca zaksięgował wartość niezamortyzowanego majątku przekazanego na potrzeby własne w koszty spółki. Amortyzacja niewykorzystana w takim przypadku przepada.  

Sprzedaż i likwidacja majątku firmowego

Dokonanie takiej operacji jest przychodem dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych/prawnych oraz ( jeśli przedsiębiorca jest podatnikiem VAT) również opodatkowane VAT należnym z tytułu sprzedaży.

Likwidacja środków trwałych nie jest opodatkowana podatkiem VAT. Jednak żeby nie było wątpliwości w przypadku kontroli z urzędu skarbowego, trzeba posiadać dokument przekazania z punktu skupu złomu lub przyjmującego zużyty sprzęt.

W obu powyższych przypadkach ( sprzedaży bądź likwidacji ) wartość niezamortyzowanego składnika przedsiębiorstwa może stanowić dla spółki koszt uzyskania przychodu. W przypadku likwidacji samochodów wartość nierozliczonej amortyzacji jest kosztem uzyskania przychodu tylko, gdy samochody są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem. Innymi słowy, aby ta część amortyzacji stanowiła koszt uzyskania przychodu, samochód musi posiadać ubezpieczenie AC. W przypadku innych rodzajów środków trwałych nie ma konieczności spełnienia tego wymogu odnośnie ubezpieczenie AC.